Poctivé burgre a kvalitné pivo na námestí pri Eurovei!Sigelsber Cider


Našu prvú domácu výrobu sme začali v Štiavnických Baniach (okres Banská Štiavnica), s úmyslom začať zmysluplne využívať nadbytočnú úrodu jabĺk v sade. Keďže sme jablone behom predchádzajúcich rokov vôbec chemicky neošetrovali, javil sa nám ako ideálny nápad vylisovať mušt. Vtedy sme oprášili staré „rodinné recepty“ a podľa nich sme vyrobili náš prvý jablčný cider (alebo skôr jablčné víno). Nepochybne sa výrazne odlišoval od nášho dnešného, a to nielen chuťou, farbou a obsahom alkoholu.

Vďaka našim členom rodiny a priateľom, ktorí nám pomáhali s jeho prípravou, samozrejme boli prvými konzumentami a posdudzovateľmi jeho kvality,sme to nevzdali a pokračovali aj na ďalší rok. S rastom záujmu o náš tekutý produkt medzi rodinou a priateĺmi, začali sa pridávať stále noví záujemcovia. Keďže celá výroba prebiehala ručne za využitia málo výkonných nástrojov (umývanie, mletie a lisovanie), každý rok nám chodilo pomáhať viac a viac ľudí a tak sa mohla zvýšiť produkcia aj bez inovácie nástrojov. Až do okamihu, keď sme si povedali, že naštartujeme komerčnú výrobu.

Prvý pracovný názov pre znel „Piarg house cider“, čo presne vystihovalo jeho pôvod. Keďže máme veľkú úctu k miestu, kde vznikol náš prvý cider snažili sme sa zakódovať do jeho názvu výnimočnosť miesta jeho zrodenia. A našli sme.

Možno si spomeniete, keď budete vychutnávať pohárik nášho cideru, aj na výnimočnú históriu kraja, ktorý nám vnukol tento skvelý nápad.

Festivalové MENU sa práve pripravuje